۶ روش موثر برای افزایش بهره‌وری کسب و کار

افزایش راندمان و بهره وری کارمندان

نیاز به اطمینان و بهبود عملکرد و بهره‌وری کارمندان واقعیتی است که هیچ کسب‌وکاری نمی‌تواند آن را انکار کند. اگر در حال اداره یک کسب‌وکار هستید احتمالاً می‌خواهید که از برخی کارهای روتین و فیزیکی فاصله بگیرید. بااین‌حال، این موضوع که با بی‌انگیزه شدن کارمندان و ضعیف شدن برخی شاخص‌های کسب‌وکار خود روبه‌رو شوید امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

بدیهی است که بخواهید این موانع بهره‌وری و رشد را از سر راه خود بردارید. اولین چیزی که بایستی انجام دهید این است که این شاخص‌ها را شناسایی کنید، بنابراین می‌توانید به شکل آگاهانه از ظهور و یا تشدید آن‌ها جلوگیری کنید. در صورت وجود چنین شاخصه‌هایی در کسب‌وکار خود بایستی توانایی سرکوب آن‌ها را داشته باشید. بااین‌حال همیشه پیشگیری کافی نیست بلکه برخوردار بودن از یک موضع فعال نیز در اولویت قرار دارد.

از شر انگیزه کش ها خلاص شوید

همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد، نیاز دارید که انگیزه کش های محل کار خود را شناسایی کنید. یک مدیر خوب همیشه راهی برای تحت مشاهده و پیدا کردن زمینه‌هایی که بر روی انگیزه کارمندان تأثیر می‌گذارد پیدا می‌کند. عموم کشندگان انگیزه اشخاصی سمی هستند، شخصیت‌های به‌اصطلاح سوهان روح، کمبود دیدگاه سازمانی، نبود موقعیت‌هایی برای توسعه حرفه‌ای، سیستم‌های ارتباطی ضعیف، تیپ‌های مدیریتی خودکامه و احساس کمبود قدردانی نیز ازجمله دیگر عواملی هستند که انگیزه را از بین می‌برند. برای این‌که تمامی این موارد را شناسایی کنید بایستی به روش‌های متفاوتی عمل کنید اما همیشه راهی برای از بین بردن این عوامل از بین برنده انگیزه وجود دارد.

از طریق بازی-کاری انگیزه ببخشید

برای این‌که بهره‌وری و تولید کسب‌وکار شما افزایش بیابد این موضوع که تمامی کسب‌وکارتان از انگیزه بالایی برخوردار باشند از اهمیت بالایی برخوردار است. کارمندانی که انگیزه نداشته باشند خسته می‌شوند به‌خصوص اشخاصی که باکارهای روتین سروکار دارند در چنین شرایطی قرار خواهند گرفت. کارمندانی که انگیزه نداشته باشند کارهای چالش‌برانگیز را نیز به سرانجام نخواهند رساند. یک راه مؤثر جهت انگیزه بخشیدن به کارمندان این است که از بازی-کاری استفاده کنید. وظایفی مانند تکمیل گزارشات و یا مشارکت در ایده پروژه‌ها و یا تغییرات در سیاست‌ها می‌تواند به شکل یک بازی دربیاید که نتیجه آن ایجاد میل، هیجان و علاقه برای انجام آن‌هاست.

بازی-کاری شامل استفاده از نشان‌ها، جایزه‌ها، رنکینگ و رتبه‌بندی، امتیازات، رقابت‌ها و دیگر المان‌های بازی است که انجام وظایف تکراری و قابل‌سنجش را با تعامل بیشتری همراه می‌سازد.  پلتفرم‌های بازی کاری تجاری مانند GameEffective می‌تواند با ERP، CRM و یا دیگر برنامه‌های تجاری‌تان یکپارچه شود که باعث می‌شود استفاده از آن‌ها راحت‌تر باشد. این قابلیت می‌تواند برای چندین بعد در کسب‌وکار مورداستفاده قرار بگیرد که نمونه‌ای از آن‌ها می‌تواند فروش و یا خدمات مشتری باشد.

اهداف واضحی را مشخص کنید و همچنین بازخورد داشته باشید

کارمندان و یا کارکنان درصورتی‌که بدانند چه چیزی از آن‌ها انتظار می‌رود انگیزه بیشتری خواهند داشد. این‌که به‌وضوح اهداف خود را مشخص کنید و یا دید سازمانی و شرکتی واضحی داشته باشید که برای اهداف کوتاه‌مدت هر شخص راهنمای خوبی باشد به‌طور عام برای انگیزه دادن به کارمندان و کارکنان و بهبود وضعیت مدیریت وظایف و افزایش سرعت و نزدیک‌تر شدن آن‌ها به اهداف خود کمک شایانی خواهد داشت. علاوه بر این، اهمیت موضوع ارائه بازخورد بسیار واضح است و باعث می‌شود که کارمندان شما متوجه شوند که دارای یک سرپرست هستند که کارهای آن‌ها را بررسی می‌کند. موفقیت‌های کاری بایستی قدر دانسته شوند درحالی‌که خطاها و اشتباهات در طول جلسات بایستی در جهت بهبود مدیریت موردبررسی قرار بگیرند تا بهره‌وری و کارایی کارمندان افزایش بیابد.

از تکنولوژی به شکل مسئولیت پذیرانه استفاده کنید

اگر نفوذ و قدرت تکنولوژی را در کسب‌وکار نادیده بگیرید شاید به‌نوعی بتوان گفت که قبر کسب‌وکار خود را کنده‌اید. فناوری‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند به شکل چشم‌گیری بر روی محیط کسب‌وکار تأثیرگذار باشند. برای تأکید و واضح شدن این موضوع حضورتان عرض می‌کنیم که استفاده از تکنولوژی تنها به معنای داشتن کامپیوتر و یک ارتباط اینترنتی نیست بلکه استفاده صحیح از فناوری برای مطالعات و به کار بردن راهکارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در جهت بهبود کارایی و بهره‌وری کارمندان نیز حائز اهمیت است.

برنامه‌های مشارکتی مانند Asana می‌تواند برای افزایش بهره‌وری و اثربخشی کارمندان بسیار مؤثر باشد، به‌خصوص برای سازمان‌هایی که از بخش‌های مختلفی برخوردار هستند. برخی از کارمندان وقتی‌که در محل دیگری قرار بگیرند عملکرد بهتری خواهند داشت، مثلاً اگر در شهر محل زندگی‌شان فعالیت کنند قطعاً بازده بیشتری خواهند داشت. در موارد دیگر نیز ممکن است هزینه سفرها بسیار فزاینده و گران باشد و راهکار فناوری در این مورداستفاده از دورکاری و یا همکاری از راه دور خواهد بود.

افزایش قابلیت کار کردن به‌صورت غیر وابسته به مکان می‌تواند منجر به تولید و تأثیر بیشتر در کسب‌وکار شود. دستگاه موبایل قابلیت ارتباطات را فراهم می‌آورند و همچنین می‌توان به‌وسیله آن‌ها اطلاعات و مستندات کاری را موردبررسی قرارداد.

استانداردها را مشخص کنید و مهارت‌ها را توسعه دهید

در اکثر کسب‌وکارها، مهم است که استانداردها را به ثبات برسانید. کارمندان بایستی با این موضوع که شرکت و یا سازمانی که در آن کار می‌کنند از آن‌ها چه انتظاری دارد آشنا باشند. آن‌ها نیاز دارند بدانند که چه‌کارهایی را بایست انجام دهند تا وظایفشان را به بهترین شکل به انجام برسانند. بدون انتظارات شفاف و مشخص، اغلب اشخاص سعی می‌کنند تا برای نرسیدن به اهداف، عذر و بهانه بیاورند. پس بسیار واضح و صریح باشید و هر چیزی را که از هر کس انتظار دارید به شکل مشخصی تعریف کنید و به آن‌ها بگویید که چگونه وظایف و مسئولیت‌هایشان را به انجام برسانند.

علاوه بر مواردی که ذکر شد همیشه سعی کنید تا آرمان‌ها را منتقل کنید و به کارمندان خود شانس توسعه مهارت‌ها و یا پیشرفت حرفه‌ای‌شان را بدهید. مدیریت بایستی از هر کارمند انتظار داشته باشد که منتظر چالش جدید باشد و راکد نماند. دقت داشته باشید که تنها کافی نیست که هر کارمند برای انجام وظایفش بسیار مهارت بالایی کسب کند بلکه بایستی به کارمندان خود اجازه دهید تا حوزه‌های دیگری که می‌توانند در آن‌ها فعالیت کنند را کشف کنند. بنابراین می‌توانید از آن‌ها در موقعیت‌های متفاوتی استفاده کنید. اگر به کارمندان خود کمک نکنید که ازلحاظ حرفه‌ای پیشرفت کنند ممکن است که انگیزه آن‌ها را برای پیوستن به یک شرکت جدید بالابرده‌اید.

به شکل مؤثر و کافی ارتباط برقرار کنید

بدون شک ارتباطات جزء حیاتی فعالیت‌های حوزه کسب‌وکار می‌باشد. بدون وجود یک سیستم کارآمد ارتباطی در محیط کار، احتمالاً دررسیدن به اهداف شرکت خود به مشکل بر خواهید خورد و یا حتی به اهداف خود دست پیدا نخواهید کرد. منظور از ارتباطات به‌سادگی استفاده از دستگاه‌هایی چون تلفن‌های همراه و یا مسنجرهایی برای انتقال متون نیست بلکه به این معنی است که فرآیند و سیستم ارتباطی خوبی را متناسب با نیازهای سازمان و شرکت خود پیاده‌سازی نمایید.

یک سیستم ارتباطی مؤثر و کفایت‌کننده به این معنی است که کارمندان، سلسله‌مراتب و سمت‌های داخل سازمان را خواهند شناخت و می‌دانند که چگونه تعامل کنند و یا نگرانی‌هایشان را برطرف بسازند.

در مورد ابزارها نیز سعی کنید که از آخرین پلتفرم‌های موجود مانند شبکه‌های اجتماعی کاری مانند Yammer استفاده کنید تا ارتباطات کارمندانتان با یکدیگر ساده شود. همچنین می‌توانید از راهکارهای پردازش ابری مانند Office 365 برای به اشتراک‌گذاری و کمک در راستای تجارت خود استفاده کنید.

برچسب ها :

جهت ثبت نظر عضو شوید !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>